POZOR na želatinové medvídky!
Pozor na želatinové medvídky! Obsahují látku z konopí!
Znáte to, gumoví medvídci, nebo jak někdo rád říká gumídci, to je dobrota! Hlásí se, že želatina je zdravá na klouby, proto bychom medvídky měli občas baštit. Pochutnávají si na nich i dospělí a co teprve děti, ty utíkají pro nějakou dobrotu hned, jak dostanou korunky. Ale pozor, na trhu jsou také želé dobroty s obsahem hexahydrokanabinolu, který pochází z konopí.
Tyto látky mohou vyvolat halucinace, agresivitu, úzkost, ale také může dojít k bezvědomí a ohrožení životních funkcí!
ZZS Plzeňského kraje - Výjezdová oblast Západ vydala toto prohlášení. "Varujeme rodiče i mládež před HHC medvídky. Látka HHC, tedy hexahydrokanabinol, pochází z konopí. Jedná se o látku, která zatím není v České republice zakázaná a prodává se především v podobě gumových medvídků. Po požití způsobuje halucinace, agresivitu, úzkost, ale také může dojít k bezvědomí a ohrožení životních funkcí. Zdravotnické záchranné služby se již s intoxikací touto látkou opakovaně setkaly. Některé děti skončily i v intenzivní péči . Bohužel nejde předem říct, jaká bude reakce organizmu a nevíme nic o dlouhodobých účincích. Výrobky jsou volně dostupné na internetu a ve specializovaných prodejnách. Poznámka vedoucího lékaře výjezdové oblasti: "Považuji za vyloženě zákeřné a morálně pokleslé prodávat takovou věc v podobě gumových medvídků, aby to lákalo hlavně děti. Snad vláda tuto látku rychle zreguluje."
Vedoucí lékař Zdravotnické záchranné služby výjezdové oblasti Západ Robin Šín se k věci vyjádřil takto. "Distributoři využívají díry v zákonu, protože tyto látky nejsou u nás zatím zakázané, takže se ani nemusí tajit složením výrobku. Děti si tyto sladkosti mohou normálně koupit v automatech, nebo si je objednat na internetu. Obsahovaný hexahydrokanabinol, ale může být i životu nebezpečný, každý organismus jej snáší jinak. Může vyvolat poruchy chování, změny nálady, při předávkování ohrozí dítě i na životě, může upadnout do bezvědomí a ohrozit životní funkce! Špatné je, že ačkoliv lze podle složení látku zjistit, nikdy nevíte, jaké množství je v cukrovince obsaženo. Několik dětí už, bohužel, skončilo na jednotce intenzivní péče," uvedl vedoucí lékař Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje, Robin Šín.
Je to nyní hlavně na rodičích, vysvětlete svým dětem nebezpečí! " Znám tyto medvídky, ale nekupuji, mám dcery 12 a 9 let, ani jedna nemá přístup k financím natolik, aby si mohla takové věci obstarat. Navíc dcera se mi celkem pravidelně svěřuje a o ničem takovém nemluvila. Přesto s dcerami raději o tomto nebezpečí promluvím , aby si od dětí nic nebraly a pokud zpozorují někoho, kdo to užívá aby informovali mě nebo učitele," uvedla Klára Bohuslavická ze Stříbra.