Noc vědců přilákala na Západočeskou univerzitu v Plzni stovky návštěvníků.
Akce Noc vědců přilákala do kampusu Západočeské univerzity v Plzni na Borech i letos velké množství návštěvníků. Sešli se na ní rodiny s dětmi, studenti, ale třeba i senioři. Nadšenci do vědy se zkrátka najdou ve všech věkových kategoriích.
Tato celoevropská vědecko-popularizační akce vyšla v letošním roce na pátek 27. září a v České republice se do ní zapojilo na 50 měst. Vědu jako takovou se široké veřejnosti snažily během akce zpřístupnit zejména univerzity, muzea, ale třeba i hvězdárny. V Plzni se centrem dění Noci vědců stala opět Západočeská univerzita (ZČU).
V kampusu Západočeské univerzity našli zájemci o vědu hned čtyři stanoviště – Fakultu strojní, elektrotechnickou, aplikovaných věd a Univerzitní knihovnu. V těchto budovách měli možnost v pátek mezi 17. a 22. hodinou objevovat celkem 50 expozic vědkyň a vědců ze ZČU a jejich partnerů, kteří se věnují technickému i sociálně-vědnímu výzkumu. Letos mezi nimi mohli návštěvníci vidět zástupce například Techmania Science Center, Centrum robotiky, Doosan Škoda Power nebo Eurocentrum Plzeň. V rámci univerzity se letos poprvé zapojilo všech 9 fakult.
Vědu bylo v kampusu ZČU možné zažít vícero smysly. Kupříkladu Fakulta elektrotechnická (FEL) pozvala veřejnost do své akustické komory pro testování zvuku. Se zajímavými zvuky se příchozí mohli setkat už před budovou fakulty, kde nejednoho návštěvníka zaujala tzv. KapFELa, tedy robotická studentská kapela odkazující právě na Fakultu elektrotechnickou: "Snažíme se pouštět písničky, které lidé znají, jako například Smoke on the Water od kapely Deep Purple nebo třeba Satisfaction od The Rolling Stones. Vybíráme především rockové skladby. Sám hraju na kytaru, ale tu už jsem dlouho neměl v ruce, momentálně spíš programuju," uvedl student Jakub Skorunka.
Oči návštěvníkům přecházely třeba u expozice Techmanie, kde Natálie Nešporová předváděla proměny strašilek: "Program, který tady dnes máme, se jmenuje Maskování. Strašilky se v průběhu svého života mění a procházejí vývojem. Přesto se ale snaží neustále maskovat v okolním prostředí." Fakulta ekonomická (FEK) pak mámila z lidí peníze. Ale pouze za tím účelem, aby si sami mohli na speciálním přístroji pohledem ověřit pravost bankovek a zda v peněžence náhodou nenosí nějaký ten padělek. Co ale u návštěvníků bodovalo z vizuálního hlediska asi nejvíc, byl tradiční videomapping v režii Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara (FDU), tedy světelná projekce, která rozzářila jednu z budov kampusu zvenčí. Audiovizuální dílo s názvem Metamorphosis znázorňovalo věčný proces transformace prostupující přírodu, člověka i čas.
Celý článek zde: Kafkova-Promena-privedla-do-kampusu navstevniky
Kateřina Dobrovolná
Foto: Roman Muchka