Nekrmte ptactvo a už vůbec ne pečivem!
Je to pořád a pořád do kola, u vodních toků jsou zástupy lidí, kteří vodnímu ptactvu přinesly staré rohlíky a chleba! Ale je to dobře? Vlastně není, vysvětlím hned proč, čtěte dále.
Spojila jsem se s ornitologem Karlem Machačem, který potvrdil má slova, že pečivo vodním ptákům neprospívá a pokud vám doma zbude, dejte ho raději na kompost, nebo prasátkům. "V létě potřebují labutě, kachny a další ptáci hlavně přirozenou potravu. A tu si umí najít, ať už v blátě, nebo ve vodě a okolí. Žádný příkrm nepotřebují. A pokud opravdu už dětem chcete ukázat kachničky, tak jim dejte zelenou potravu, třeba salát, mají rády i čínské zelí, nebo prostě pšenici. Ale jak říkám, v této době by se přikrmovat nemělo žádné ptactvo. Jednak byste je naučili nesamostatnosti a pak by měli ptáci problém sami něco hledat a pořád by čekali na člověka a navíc, lidé jim stále nosí pečivo, které jim škodí! Zaplní jim, skoro zalepí žaludek, přidaná sůl na ně působí jako jed. A tak časem pták uhyne. V zimě se samozřejmě přikrmuje, ale opět zelenou potravou, slunečnicemi, pšenicí, jsou dokonce i speciální granule pro drůbež, ty můžete dát i volně žijícímu ptactvu," vysvětlil ornitolog Karel Machač z Tachova.
Jak tedy krmit vodní ptactvo? Podívejte se na možný jídelníček zde: KRMENÍ VODNÍHO PTACTVA
KRÁTCE:
ANO v zimním období :-)
Obiloviny (pšenice, oves, žito a další)
Hrách, cizrna, kukuřice – čerstvá, rozmražená, nemusí být vařená
Salát, listová zelenina, vařené brambory
Odřezky nebo slupky ze zeleniny
Speciální granule pro vrubozobé ptáky
NE!
Kořeněné, slané, sladké, mastné potraviny
Zbytky jídla, plesnivé, zkažené potraviny
Krmivo s ostrými hranami, které by mohlo ptákům poranit jícny
Příliš mnoho jídla na jednom místě ani pečivo
(Bílé pečivo neobsahuje dostatečné množství živin a jde v podstatě o prázdné kalorie. Pečivo kachnám velmi chutná, takže se jím dokážou doslova přecpat.)