Jak pečovat o problematickou pleť? Praktické tipy pro zdravější pokožku

29.12.2024

Akné patří mezi nejčastější zdravotní problémy, které trápí dospívající. Ale nejen je, potíže s pokožkou mívají i dospělí. Proč je tomu tak? Na vině je nezdravý životní styl a nevhodná či nedostatečná péče o pleť. Co tedy dělat jinak, aby došlo ke zlepšení stavu pokožky a předešlo se vzniku nových pupínků a začervenání? Zdravějšího vzhledu kůže lze docílit díky pravidelné rutině a pomocí vhodných přípravků. Jak se ještě o pleť starat a čím jí navrátit zářivý vzhled?       

Šetrné čištění: Základ úspěchu

Přípravky s abrazivními složkami? Nebo hrubý peeling? Jednou z největších chyb při aknózní pleti je používání příliš agresivních čisticích prostředků, které mohou narušit její ochrannou bariéru. To je důvod, proč není třeba čistit kůži na obličeji několikrát denně. Pleť by se měla čistit dvakrát denně – ráno a večer.

Ráno se odstraňuje z povrchu přebytečný maz a večer zase make-up, nečistoty a zbytky smogu či prachových částic. Pro čištění obličeje se doporučuje používat jemné produkty určené pro problematickou pleť, které neobsahují alkohol ani abrazivní složky či chemikálie.

Pěna, peeling nebo hydratační krém?

Jaké čisticí přípravky používat? Při potížích s akné je nutné se vyhnout prostředkům obsahujícím přísady, které mohou ucpávat póry. Pro denní čištění jsou ideální micelární vody nebo gelové pěny. Po čištění se musí ještě pleť ošetřit lehkým hydratačním krémem, aby nedocházelo nadměrnému vysušování.

Narušená kožní bariéra totiž může vést k rozvinutí další infekce. To je důvod, proč je nezbytné si umýt před čištěním obličeje a dekoltu ruce a pravidelně měnit ručníky či povlaky na polštář. Ve všech těchto látkách se mohou zachycovat zbytky kůže, pot, maz a bakterie, které mohou vést k rozvoji akné.

Přizpůsobte svou životosprávu

Zdraví začíná na talíři. Tato zásada je platná pro celé tělo a jen správnou životosprávou se může docílit krásné postavy. Pro pleť platí stejná pravidla. Správný jídelníček by měl obsahovat potraviny bohaté na vitamíny A, C a zinek, který redukuje vznik zánětu. Odborníci doporučují zařadit do každodenního stravování ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a kvalitní bílkoviny v podobě libového masa a ryb.

Naopak je dobré se vyhýbat sladkostem, smaženým pokrmům a průmyslově zpracovaným potravinám. Zapomenout se nesmí na dostatečný pitný režim – den by měl začínat a končit skleničkou vody, naopak omezit se musí kofeinové a slazené nápoje.

Za vším hledej stres?

Mezi další viníky problematické pleti patří stres. Strašák moderní doby stojí za vznikem mnoha civilizačních chorob a dlouhodobý stres může způsobit hormonální výkyvy a zhoršit stav pleti. Důležité je dodržovat spánkový režim v podobě 7 až 8 hodin odpočinku každý den.

Současně se radí každý den věnovat sportu a relaxačním technikám, jako jsou meditace nebo jóga, které mohou pomoci snížit hladinu stresu a příznivě tak ovlivnit kvalitu pleti. Pro správnou rovnováhu pleti je taktéž dobré používat při pobytu venku ochranné krémy s vysokým faktorem proti UVA a UVB slunečním paprskům. 

komerční sdělení